Saç Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Saçlar genetiğe, beslenmeye, maruz kaldıkları fön ve boya gibi uygulamalara, dış koşullara bağlı olarak zamanla canlılığını yitirip dökülmeye başlar. Hem erkekler hem kadınlar için saç dökülmesi dış görünüşü etkilemesi açısından önemli bir sorun haline gelir. Dökülen saçlar kişinin özgüvenine zarar verebilir. Gelişen imkanlarla birlikte saç dökülmesini engelleyen ve mevcut saçların daha dolgun görünmesini sağlayan tedavi şekilleri gelişmiştir. Bunlardan en bilineni mezoterapi saç ve PRP yöntemleridir.

 

 Mezoterapi Nedir?

 

           Saç mezoterapisi nedir sorusuna gelecek olursak, saçın ihtiyaç duyduğu vitamin ve proteinlerin saçlı deriye enjekte edilmesidir denilebilir. Kadınlar ve erkeklerde uygulanabilir. Cansızlaşan saçların güçlenmesi, dökülmeye karşı direncinin arttırılması amaçlanır. Mezoterapi saç uygulaması sonrası saçlarda belirgin şekilde hacim artışı görülür. Saçın rengi korunur ve beyazlama süreci gecikir.

 

Mezoterapi gebeliğe, strese, mevsim döngülerine bağlı saç dökülmelerinde başarılı sonuçlar verir. Saçlı deride kan dolaşımını artırarak var olan saçları güçlenmesi sağlanır. Uyuyor halde bulunan saç folikülleri tekrar deri üstüne çıkar. Saça mezoterapi uygulamanın yan etkisi yoktur. İşlemde kullanılan iğneler çok ince uçlu olduğundan ağrı tolere edilebilir düzeydedir. Üçüncü ve dördüncü seanstan sonra ilk etkiler görülür. Uygulama ortalama üç dört sene etkisini gösterir. Mezoterapi sonrası uygulama yaptıranın saçını ıslatmaması ve herhangi bir şey sürmemesi gerekmektedir.

 

 PRP Nedir?

 

Kişinin kendi kanının özel işlemler sonunda trombositten zengin kısmının ayrıştırılarak kullanılması yöntemine saç PRP saç tedavisi denilmektedir. PRP tanımı, İngilizce açılımı olan Platelet Rich Plazma’nın baş harflerinin kısaltılmasından oluşur. Kadın ve erkek fark etmeksizin saç dökülmesi sorunu yaşayan herkese uygundur. Ayrıştırılan kan hücrelerinden elde edilen sıvı saç diplerine enjekte edilir. Sıvının içinde bol miktarda bulunan plateletler tamirat mekanizmalarını canlandırır. Dokuları hızla onararak hasar görmüş saçların eski haline dönmesini sağlarlar. PRP tedavisi ile amaçlanan zayıflamış saç köklerinin canlandırılması, saçların hacimli hale gelmesidir.

 

           PRP tedavisi uygulamasında kullanılan sıvı kişinin kendi kanından elde edildiği için alerji riski sıfırdır. İkinci seansın sonunda açlarda meydana gelen değişiklik rahatlıkla fark edilebilir. Kalıcılığı on iki ile on sekiz ay arasında devam eder. Bir seans yaklaşık 30-45 dakika aralığında tamamlanır. İşlem sonrası kişi sosyal hayatına kaldığı yerden devam eder. Yaşamı olumsuz etkileyecek bir durum oluşmaz. Saç PRP uygulaması kanser hastalarında ve hamile kadınlarda uygulanmaz. Saç mezoterapisi nedir sorusunu yanıtlayıp, PRP tedavisini de anlattıktan sonra, iki uygulama arasında karar vermek için bir uzmana danışmasını gerektiğini belirtmek isteriz. Yöntem kişinin sağlık durumu ve beklentileri ile profesyonel bir gözün ortak kararı ile belirlenmelidir.

Önceki YazıSonraki Yazı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir