Google Play İçerik Filtreleme Nedir? Nasıl Yapılır?

Google Play İçerik Filtreleme Nedir ?

Google, Android işletim sistemli cihazlarınızı kullanan çocukların güvenliği için Google Play Store’da ebeveyn denetimleri adı altında (Google Play İçerik Filtreleme) fazlasıyla gerekli bir hizmet sunuluyor. Bu denetimleri aktif hale getirdiğinizde markette yer alan uygulamaların sizden izinsiz indirme ve satın alma gibi durumlarda erişimlerini kısıtlayabiliyorsunuz. Peki, bu işlevi nasıl aktif hale getirebiliriz?

 

Google Play İçerik FiltrelemeGoogle Play’e kredi kartınızı tanımladıysanız ve cihazınızı kullanan küçük çocuğunuz varsa önlem almakta fayda var aksi halde ücretli satılan uygulamaları bilmeden, anlamadan satın aldıkları zaman iş işten geçmiş olabilir ve kredi kartı ekstrenizi gördüğünüzde çok şaşırabilirsiniz. Bunun yanında, bazı oyun ve uygulamalar yetişkinlere yönelik hazırlandığından dolayı, çocuklar için uygun olmayan görseller vb. olabilir. Bu tür durumlarda kendimizi bulmamak için Google Play’in ebeveyn denetimlerini aktif hale getirebilir, cihazınızı gönül rahatlığıyla veya başkasına verebilirsiniz.

Google Play İçerik Filtreleme Nasıl Yapılır?

google-play-icerik-filtreleme-nasil-yapilir-1
Yukarıdaki resimdeki gibi menüyü açıyoruz.
google-play-icerik-filtreleme-nasil-yapilir-2
Açılan menüde “Ayarlar”a tıklıyoruz ve sonrasında gelen ekrandan tekrar “Ebeveyn denetimine” tıklıyoruz.
Yukarıda bulunan butondan Ebeveyn Denetimini aktif hale getiriyoruz.
google-play-icerik-filtreleme-nasil-yapilir-3
Sonrasında ise bizden şifre oluşturmamızı istiyor. Şifremizi oluşturup tamam diyoruz.
google-play-icerik-filtreleme-nasil-yapilir-4
Gelen ekranda şifremizi onaylıyoruz ve tekrar tamam tıklıyoruz.
google-play-icerik-filtreleme-nasil-yapilir-5
Ve gelen ekrandan filtre derecesini seçiyoruz.

Filtre ekranına geldiniz ve Google’ın çeşitli yaş grupları için oluşturduğu PEGI 3, PEGI 7, PEGI 12, PEGI 16 ve PEGI 18 seçeneklerini görüyorsunuz. Her bir derecenin farklı birer özelliği var. Bunlar şu şekilde;

PEGI 3: Mağazadaki içerikler tüm yaş grupları için uygun anlamına geliyor. Fakat bu içerikler arasında argo, korku, cinsellik gibi içerikler kesinlikle yer almıyor.

PEGI 7: PEGI 3 ile hemen hemen aynı özellikle fakat pegi7’de korku kategorisi aktiftir.

PEGI 12: Bu kategoriye dahil edilen uygulama ve oyunlarda fantezi ve argo kelimeler, cinsel içerikler daha belirgindir.

PEGI 16: İçerikler daha fazla bir şekilde görülüyor ve cinsellik, argo, küfür, tütün ve uyuşturucuya özendirme gibi içerikler bir seviye daha çoktur.

PEGI 18: Bu seçenek ise tamamen yetişkinlere göre içerikler yer almaktadır. Bu kategoride olan uygulama ve oyunlarda cinsellik, argo, korku, küfür, şiddet gibi içerikler bulunduğundan çocuklar için sakıncalı bir durumdur.

Yukarıdaki seçeneklerden size en uygun olanı seçtikten sonra, Google Play’i kapatabilirsiniz. Bundan sonraki arayacağınız oyun veya uygulamalarda karşınıza çıkan her bilgi filtrelenmiş olarak size sunulacaktır. Yukarıda vermiş olduğumuz dereceleri 3 yaş, 7 yaş, 12 yaş gibi değil fakat siz yine de o şekilde düşünerek seçim yapabilirsiniz.

Bakalım google ne diyor bu konu hakkında.

Önceki YazıSonraki Yazı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir