Dudak Dolgusu ve Güzellik

Dolgun Dudakların Tarih Boyunca Önemi

Antik çağlardan beri kadınlar güzelliklerine önem vermişler, her dönemde değişen güzellik anlayışına ayak uydurmaya çalışmışlardır. Kadın vücudu güzellik ile özdeşleşmiş, cinselliğin ve aşkın simgesi olarak kabul görmüştür. Doğurganlık özelliği sebebiyle üretkenliğin ve bereketin sembolü olmuştur. Kadın bedeni ne kadar kutsal kabul edilse de dudakların yeri ve önemi başkadır. Dolgun dudaklara sahip kadınların daha doğurgan olduğuna yönelik inanış çok eski çağlardan beri geçerlidir. Belki bu nedenle belki de kozmetik açıdan kadınlar dolgun dudaklara sahip olmak istemektedir.

 

 Dudak Dolgusu ve Hyalüronik Asit

Günümüzde dudak dolgusu alanında uzman kişilerce verilmekte, kalıcı dudak dolgusu ile kadınların uzun yıllar güzel görünmeleri sağlanmaktadır. En çok kullanılan dolgu maddesi hyalüronik asittir. Hyalüronik asit cilt yapısında da bulunan, şeffaf ve renksiz, jel kıvamında bir maddedir ve ciltteki suyun tutulmasını artırarak uygulanan bölgede yoğunluk sağlar. Yaş ilerledikçe hyalüronik asit seviyeleri azalır ve cildin su tutması azalır. Hyalüronik asit uygulandığı bölgede pürüzsüz bir görünüm sağlar ve kollajen liflerini onararak cilde esneklik kazandırır. Aynı zamanda dokuların yenilenmesini ve cildin gençleşmesine yardımcı olur.

 

 Dudak Dolgusu Uygulamaları

Her bayanın güzel dudaklara sahip olmak ister, bu nedenle dudak dolgusu fiyatları da esneklik gösterebilmektedir. Geçici dudak dolguları 12 aya kadar kalıcı olabilmektedir. Dolgu maddesi azaldıkça dolgunun ömrünün bitmekte olduğu anlaşılabilir. Ancak aynı yere tekrar yapılacak dolgu için daha az malzeme kullanılır ve dudak dolgusu fiyatları daha düşük olur. Geçici dudak dolguları kadar yaygın olmamakla birlikte kalıcı dudak dolgusu da yapılabilmektedir. Kalıcı dudak dolgusu uygulamalarında daha çok yağ enjeksiyonları, permalip dudak silikonları ve dermofat greft adı verilen yağ dokusu uygulanmaktadır. Bu uygulamalar ortalama 30 dakikada tamamlanmaktadır ve operasyondan 7-10 gün sonra hiçbir iz kalmamaktadır. Hem kalıcı hem de geçici dudak dolgusu uygulamalarından sonraki 2-3 gün dudaklarda sızı, kızarıklık, şişlik ve nadir de olsa morarma olabilir. Bu morarmalar buz uygulaması ile azaltılabilir.

 

 Dudak Dolgusu Kimlere Uygulanır?

Dudak dolgusu istanbul gibi büyük ve gelişmiş şehirlerde ve uzman doktorlar ile sertifikalı yerlerde yapıldığında son derece güvenli uygulamalardır. Hamileler, emziren anneler, ciddi alerji öyküsü olanlar, kanser hastaları, radyoterapi ve kemoterapi alanlar dışında hemen hemen her kadın dudak dolgusu yaptırabilir. Türkiye’nin birçok yerinde dudak dolgusu yapılabilmektedir. Dudak dolgusu istanbul ve yakın yerlerde ikamet edenler için daha çok seçenek barındırır.

Önceki YazıSonraki Yazı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir